Heavy Duty Laminating Machine
Price in Bangladesh
৳4,700
from 1 seller
The lowest price of Heavy duty laminating machine in Bangladesh is ৳4,700 only. Buy Heavy duty laminating machine at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Purana Paltan, Dhaka
৳ 4,700
📋 Laminating Machine Full Specification
| Item | Laminating Machine |
|---|---|
| Heating System | Quartz Electric |
| Preheating Time | 3-5 minute |
| Laminating Range | 50-250mm |
| Laminating Thickness | 1.0mm |
| Laminating Speed | 600mm/minute |
| Heating Temperature Control | 80-180°C |
| Paper Size | A3 |
| Material | Stainless steel |
| Weight | Net Weight: 7.5 Kg |
| Dimension | 500 x 208 x 110mm |
📖 Overview
Stainless steel materials, 600 mm laminating speed, 80-180C operating temperature, AC geared motor, quartz electric heating tube and 500 x 208 x 110 mm machine dimension.
Be the first to review
Share your experience with Heavy Duty Laminating Machine and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★