HP 15-DA0027TU Core i5 8th Generation 8GB RAM Laptop
-6%
Price in Bangladesh
৳26,999
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-8250U 8th Generation |
| Processor Speed | Base Frequency 1.6 GHz, Up to 3.4 GHz |
| Chipset | Intel Chipset |
| Screen Size | 15.6 Inch Diagonal High Definition HP LED Brightview Display |
| RAM | 8GB DDR4 2400MHz |
| Hard Disk | 500GB |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | DVD R/W |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 |
| Audio/Speaker | Loudspeaker |
| Networking | LAN, USB, Wi-Fi, Bluetooth |
| Webcam | Yes |
| Card Reader | Yes |
| Battery | 3-Cell Li-Ion, 3-hours battery backup |
| Keyboard | Full-Size island-Style Keyboard with Numeric Keypad |
| Software | Windows |
| Extra Slot | Extra RAM Slot, Extra M.2 Slot |
| Dimensions (W x D x H) | 37.6 x 24.6 x 2.25cm |
| Product Weight (Kg) | 1.77 Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
HP 15-DA0027TU laptop has an Intel core i5 8th generation processor, 15.6-inch screen, high definition video resolution, 8GB DDR4 RAM, 500GB SSD, DVD R/W, Wi-Fi connectivity, webcam, card reader, and 3-cell battery.
Be the first to review
Share your experience with HP 15-DA0027TU Core i5 8th Generation 8GB RAM Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★