HP Elite x2 1012 G2 Core i7 7th Gen 8GB 2-in1 Tablet
Price in Bangladesh
৳41,000
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳41,000 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 41,000
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-7600U 7th Generation |
| Processor Speed | 2.8GHz, up to 3.9GHz with Intel Turbo Boost Technology1, 4 MB cache, 2 cores |
| Chipset | Integrated with processor |
| Screen Size | 12.3-inch Diagonal BrightView LED-backlit better than QHD |
| RAM | 8GB |
| Hard Disk | 512GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
| Audio/Speaker | Dual Speakers |
| Webcam | Integrated 5 MP |
| Card Reader | Smart card reader FIPS-201 compliant |
| Battery | HP 4-Cell Polymer 47 WHr (3055mAhr/cell)<br>Voltage: 7.7V<br>Supports HP Fast Battery charging |
| Software | Default OS |
| Dimensions (W x D x H) | 299.72 x 219.20 x 13.46 mm (tablet with travel keyboard) |
| Product Weight (Kg) | 1.1Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
HP Elite x2 1012 G2 tablet comes with an Intel Core i7 7th generation processor that can generate 3.9GHz top frequency speed with 2 Cores & 3MB cache. Also, this laptop includes 8GB RAM & 512GB SSD drive capacity, which is massive in terms of smooth performance and gameplay. Besides, this laptop is suitable for running any high-configuration software. Users can use this tablet for their freelancing or official work. Additionally, This tablet can be used in 2 ways, the keyboard can be separated from the tablet and it can be carried while traveling.
Be the first to review
Share your experience with HP Elite x2 1012 G2 Core i7 7th Gen 8GB 2-in1 Tablet and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★