HP EliteBook 1040 G3 Core i5 6th Gen 14" Touch Laptop
-16%
Price in Bangladesh
৳20,500
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳20,500 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 16%
৳24,500
৳ 20,500
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 6th Gen |
| Processor Speed | 2.60GHz Clock Speed up to 3.40GHz, 4MB Cache |
| Screen Size | 14 Inch 2K QHD Touchscreen |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 520 |
| Audio/Speaker | Two Integrated Stereo Speaker |
| Networking | Intel 802.11a / b / g / n / ac (2 x 2) and Bluetooth 4.2 Combo |
| Webcam | 720p HD Webcam |
| Card Reader | Multi-Format Card Reader |
| Battery | 6-Cell, Li-Ion Battery |
| Software | Windows |
| Product Weight (Kg) | 1.43Kg |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
HP EliteBook 1040 G3 laptop has 8GB RAM, 256GB solid-state drive, 14-inch touch screen, HD webcam, Wi-Fi and Bluetooth connectivity, spill-resistant with drain, backlit keyboard, 6-cell li-ion battery, 33.7 x 23.45 x 1.58 cm dimension.
Be the first to review
Share your experience with HP EliteBook 1040 G3 Core i5 6th Gen 14" Touch Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★