HP EliteBook 630 G11 Core ULTRA 7 32GB RAM Touch Laptop
-16%
Price in Bangladesh
৳99,999
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳99,999 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 17%
৳120,000
৳ 99,999
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core Ultra 7 165U |
| Processor Speed | Up to 4.8 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 12 cores, 14 threads |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 13.3" diagonal WUXGA IPS anti-glare touch display that has 300 nits, 45% NTSC 4, and 1920 x 1200p resolution |
| RAM | 32GB DDR5-5600 MT/s (1 x 32 GB) |
| Hard Disk | 512GB PCIe NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | Integrated Intel Graphics |
| Audio/Speaker | Audio by Poly Studio, dual stereo speakers with discrete amplifiers, integrated dual array microphones |
| Networking | Intel Wi-Fi 6E AX211 (2x2) and Bluetooth 5.3 wireless card |
| Webcam | 5 Megapixel Infrared Camera |
| Battery | HP Long Life 3-cell, 56 Wh Li-ion |
| Keyboard | HP Premium Keyboard, spill-resistant, backlit keyboard |
| Software | Windows 11 Pro |
| Dimensions (W x D x H) | 30.31 x 21.51 x 1.0 cm (front), 30.31 x 21.51 x 1.7 cm (rear) |
| Product Weight (Kg) | Starting at 1.31 kg |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
This HP EliteBook 630 G11 comes with a powerful Intel Core Ultra 7 165U processor that has up to 4.8 GHz with Intel Turbo Boost technology, 12 MB L3 cache, 12 cores, and 14 threads. It features a 13.3" diagonal WUXGA IPS anti-glare touch display that has 300 nits, 45% NTSC 4, and 1920 x 1200p resolution. Moreover, its 32GB DDR5-5600 RAM and 512GB PCIe NVMe SSD Hard Disk give a super-fast and smooth performance.
Be the first to review
Share your experience with HP EliteBook 630 G11 Core ULTRA 7 32GB RAM Touch Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★