HP EliteBook 830 G7 Core i7 10th Gen Laptop
-15%
Price Range in Bangladesh
from
৳38,000
to
৳43,999
across 2 sellers
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳38,000 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳43,999 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Kamalapur, Dhaka
Save 16%
৳45,000
৳ 38,000
ElephantRoad, Dhaka
Save 58%
৳105,000
৳ 43,999
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-10610U 10th Generation |
| Processor Speed | Base Frequency 1.1 GHz, up to 4.9 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 8MB Cache, 6-Cores |
| Chipset | Integrated with Processor |
| Screen Size | 13.3 inch Diagonal FHD IPS eDP Anti-Glare WLED-Backlit Bent for WWAN, 250 nits, 45% NTS |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 512GB |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | Intel 8GB UHD Graphics |
| Audio/Speaker | Bang & Olufsen, Dual Stereo Speakers, 3-Multi Array Microphone |
| Networking | Intel Wi-Fi 6 AX201 (2x2) and Bluetooth 5 combo, vPro |
| Webcam | HP Wide Vision HD Camera With Integrated Dual Array Digital Microphone |
| Battery | HP Long Life 3-Cell, 53 Wh Li-Ion |
| Keyboard | Spill resistant, Optional Backlit Keyboard and DuraKeys |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 12.1 x 8.1 x 0.7 inch |
| Product Weight (Kg) | Starting at 1.24 Kg |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
HP EliteBook 830 G7 laptop comes with an Intel Core i7 10th generation processor with a maximum turbo frequency of 4.9 GHz. This laptop has a nano SIM card slot that all 4G SIM support. It includes 16GB DDR4 memory that can run very smoothly. HP has a fingerprint sensor so the laptop will be more secure. The HP laptop comes 3-cell 53 WHr lithium-ion battery.
Be the first to review
Share your experience with HP EliteBook 830 G7 Core i7 10th Gen Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★