HP Elitebook 835 G7 Ryzen 5 Pro 4650U 512GB SSD Laptop
-8%
Price in Bangladesh
৳37,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Ryzen 5 Pro 4650U |
| Processor Speed | 2.1GHz base clock, up to 4.0 GHz, 8MB L3 cache |
| Screen Size | 13.3" FHD |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 512GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | 8GB Integrated & 512MB Dedicated |
| Audio/Speaker | Integrated 3 multi-array microphone |
| Networking | Realtek RTL8822BE 802.11ac 2 x 2 and Bluetooth 5 Combo |
| Webcam | 720p HD and IR camera |
| Battery | HP Long Life 3-cell, 53Wh Li-ion |
| Keyboard | Pill-resistant with drain |
| Dimensions (W x D x H) | 30.76 x 20.45 x 1.78cm |
| Product Weight (Kg) | 1.26 Kg |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
This HP EliteBook 835 G7 Laptop uses an AMD Ryzen Pro 4650U processor capable of generating 4.0GHz maximum speed with turbo technology & it contains 6 cores & 8M cache. Moreover, this laptop offers 16GB RAM, 512GB SSD, 8GB Integrated & 512MB Dedicated graphics, a 13.3" FHD monitor, and network and connectivity features like Bluetooth, Wi-Fi, and LAN.
Be the first to review
Share your experience with HP Elitebook 835 G7 Ryzen 5 Pro 4650U 512GB SSD Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★