HP EliteBook 840 G3 Core i5 6th Gen 8GB RAM Laptop
-9%
The lowest price of HP 840 G3 in Bangladesh is ৳18,500 only. Buy HP 840 G3 at the best price from BDStall. There are currently 15 sellers available. Prices range up to ৳21,500 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 15 in Bangladesh
📋 HP 840 G3 Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Model | ✅ 840 G3 |
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-6200U 6th Gen |
| Processor Speed | 2.3GHz Turbo Boost Up to 2.8GHz, 3MB Cache |
| Chipset | Intel H110 |
| Screen Size | 14" Diagonal LED-Backlit FHD Anti-Glare |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 520 |
| Audio/Speaker | B&O Play with 2 Speaker |
| Networking | Gigabit LAN, Wi-Fi, Bluetooth, VGA, HDMI, USB2.0 |
| Webcam | HD |
| Card Reader | Yes |
| Battery | HP 3-Cell Long Life Li-Ion 44 WHr |
| Product Weight (Kg) | 1.5 Kg |
| Other Features | Backlit Keyboard and Finger Print Security |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
HP 840 G3 Review by Bdstall
Display:
The Elitebook 840 g3 laptop has a good quality HD 14-inch display with a resolution of 1366 x 768-pixels. The laptop screen produces the natural image of the video and images which encourages any kind of work.
Processor:
The HP Elite Book 840 G3 laptop has a 2.3GHz Turbo Boost up to 2.8GHz processor speed as well as 3MB Cache. Along with this you get a high quality processor of Intel Core i5-6200U and 6th Gen processor which is relatively satisfactory with its price.
Screen Size:
If you are an employee or a university student then this HP 840 G3 laptop is for you because its screen size is very standard 14-Inch diagonal LED-Backlit and Full HD support along with Anti-Glare reflection. So, this laptop can be carried anywhere and especially suitable for any meeting or project.
Memory & Storage:
Here you will find 8GB DDR4 memory & 256 GB super fast storage SSD are built-in in 840 G3 that means you don't have to worry about the performance anymore. The laptop will be very affordable as a standard size and budget.
Graphics Card:
The most interesting thing is that even you are getting a built-in 520 Intel HD graphics card in this 840 G3 laptop, you can still play any game with decent performance. General photo and video editing can also be done with great performance for its combination hardware.
Battery:
Batteries play a major role in laptops. And with that in mind, you get the HP 3-Cell Long Life Li-Ion 44 WHr battery in this HP laptop. As a result, if you charge it once a day, it will be able to give a backup of about 4 to 5 hours.
Networking:
Another special aspect of this laptop from HP 840 G3 is its networking. Here you will find network features like Gigabit LAN, Wi-Fi, Bluetooth, VGA, HDMI, USB2.0.
More Features:
Additional features include backlit keyboard and fingerprint security. With a low budget, you will get all the features in one laptop including good quality storage, battery, processor, RAM and graphics.
এই ল্যাপটপ আমার একটা লাগবে কিভাবে নেব
স্যার, প্রডাক্ট এর নিচে কল সেলার বাটনে ক্লিক করে সেলারের সাথে কথা বলুন।
এখন কি অর্ডার করা যাবে? কীভাবে অর্ডার করতে হবে?
জ্বি স্যার। CONTACT SELLER বাটনে ক্লিক করে জেনে নিতে পারবেন।
Leptop ki ata available ace r last price
জ্বি স্যার। CONTACT SELLER বাটনে ক্লিক করে জেনে নিতে পারবেন।
Welcome to our shop & this model are available
Thanks.
আমার লাগবে
দেওয়া নাম্বারে যোগাযোগ করুন।
এই ল্যাপটপ আমার একটা লাগবে। আমি কিভাবে এই প্রোডাক্ট নিতে পারি জানাবেন।
ভিউ নাম্বারে ক্লিক করুন
এটা আর কবে পাব??
soon it will be available.
Fresh Product..thanks
eta ki ar kokhono avilable hobe na
অামার লাগবে এটা দেয়া যাবে
I need This Laptop... Contact Me
এখন কি পাওয়া যাবে?
আমার ২টা প্রয়োজন। দেওয়া যাবে?
এখন কি পাওয়া যাবে
Original naki crack
Used laptop Sir.
এটা কতোদিনের ইউজড & এটা কোত্থেকে নিতে হবে?
এটা কি নতুন
Used Sir.