HP EliteBook 840 G3 Core i7 6th Gen 16GB RAM Laptop
-9%
Price in Bangladesh
৳25,400
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳25,400 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 9%
৳28,000
৳ 25,400
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-6700 6th Generation |
| Processor Speed | 8M Cache, up to 4.00 GHz |
| Chipset | Intel H110 |
| Screen Size | 14 Inch Diagonal LED-Backlit HD Anti-Glare |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Audio/Speaker | 2 x Premium Stereo Speaker |
| Networking | Intel Dual Band Wireless-AC 8260 802.11 a/b/g/n/ac (2 x 2) WiFi and Bluetooth 4.2 combo |
| Webcam | 720p |
| Card Reader | Yes |
| Battery | HP 3-Cell Long Life Li-Ion 44 WHr |
| Keyboard | Standard |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 33.8 x 23.7 x 1.89 cm |
| Product Weight (Kg) | 1.5 Kg |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
HP EliteBook 840 G3 laptop is powered by Intel Core Core i7 6th generation powerful processor with a turbo frequency of 4.00 GHz and 8M cache. This laptop has 16GB of RAM which can be expanded up to 32GB. It has an Intel Dual Band Wireless-AC 8260 802.11 a/b/g/n/ac 2 x 2 WiFi and Bluetooth 4.2 combo for network connectivity for fast internet, video, and other tasks. It has 256GB SSD storage capacity.
Be the first to review
Share your experience with HP EliteBook 840 G3 Core i7 6th Gen 16GB RAM Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★