HP EliteBook 840 G3 Core i7 6th Gen 8GB RAM 256GB SSD
-12%
Price in Bangladesh
৳22,000
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳22,000 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mohammadpur, Dhaka
Save 12%
৳25,000
৳ 22,000
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7 6200U 6th Gen Processor |
| Processor Speed | 2.60GHz Base Frequency, 3.40GHz Max Turbo Frequency, 4MB Intel Smart Cache |
| Chipset | Intel H110 |
| Screen Size | 14 Inch Diagonal LED-Backlit HD Anti-Glare |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 520 |
| Audio/Speaker | B & O Play with 2 Speaker |
| Networking | Gigabit LAN, Wi-Fi, Bluetooth, VGA, HDMI, USB2.0 |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Card Reader | Yes |
| Battery | HP 3-cell Long Life Li-Ion |
| Keyboard | Backlit |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 33.8 x 23.7 x 1.89 cm |
| Product Weight (Kg) | 1.5Kg |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
HP EliteBook 840 G3 laptop is a powered by Intel Core i7 6th generation processor. It has 8GB DDDR4 RAM, and 256GB SSD. This HP laptop comes with 14 inch HD display. It's laptop features backlit keyboard, fingerprint security, and 720p webcam.
Be the first to review
Share your experience with HP EliteBook 840 G3 Core i7 6th Gen 8GB RAM 256GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★