HP EliteBook 840 G5 Core i5 8th Gen 8GB RAM 256GB SSD
-15%
Price in Bangladesh
৳25,500
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳25,500 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 15%
৳30,000
৳ 25,500
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 8th Generation |
| Processor Speed | Turbo Frequency 3.90GHz, 3M Cache |
| Chipset | Intel HM85 Chipset |
| Screen Size | 14.1" IPS Full HD Display |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 |
| Audio/Speaker | Audio by Bang & Olufsen |
| Networking | Gigabit LAN / Wi-Fi / Bluetooth V4.2 |
| Webcam | HD Web Camera |
| Card Reader | Multi Card Reader |
| Battery | 4-Cell Battery with 6 hours backup |
| Keyboard | Spill-resistant with drain & Backlit |
| Software | Windows |
| Ports | USB / HDMI / Headphone jack |
| Dimensions (W x D x H) | 32.61 x 23.42 x 1.80 cm |
| Product Weight (Kg) | Starting at 1.48 kg |
| Other Features | Finger Print Security |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
This HP EliteBook 840 G5 laptop comes with a powerful Core i5 8th generation processor, with 8GB of DDR4 RAM, and 256GB of SSD hard disk. It has two integrated stereo speakers, three integrated multi array microphones, and built-in audio from Bang & Olufsen (74 dB). It is a ideal choice for daily activities like programming, graphic design, etc.
Be the first to review
Share your experience with HP EliteBook 840 G5 Core i5 8th Gen 8GB RAM 256GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★