HP EliteBook 840 G7 Core i5 10th Gen 16GB RAM Laptop
-15%
Price Range in Bangladesh
from
৳33,990
to
৳39,000
across 12 sellers
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳33,990 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 12 sellers available. Prices range up to ৳39,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 12 in Bangladesh
Kamalapur, Dhaka
Save 15%
৳40,000
৳ 33,990
Shantinagar, Dhaka
Save 13%
৳39,000
৳ 34,000
ElephantRoad, Dhaka
Save 10%
৳38,500
৳ 34,500
More sellers
ABC COMPUTER TECH ✓
৳ 36,000
Uttara, Dhaka
·
1 year ago
Access Electronics ✓
৳ 36,800
ElephantRoad, Dhaka
·
11 months ago
Tm Solution Bd ✓
৳ 36,900
ElephantRoad, Dhaka
·
10 months ago
Zamans Laptop ✓
৳ 37,000
Mohammadpur, Dhaka
·
11 months ago
Bangladesh Laptop Gallery ✓
৳ 37,000
ElephantRoad, Dhaka
·
1 year ago
JM Computer Fair ✓
৳ 37,000
ElephantRoad, Dhaka
·
1 year ago
Laptop Core Technology ✓
৳ 37,999
Mirpur, Dhaka
·
1 year ago
Baraka IT ✓
৳ 39,000
ElephantRoad, Dhaka
·
10 months ago
Mim & Moon Laptop Gallery ✓
৳ 39,000
ElephantRoad, Dhaka
·
11 months ago
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 10th Gen |
| Processor Speed | Up to 4.20 GHz, 6M Cache |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 14.1" Diagonal FHD, Anti-Glare, WLED-Backlit, eDP, 250 nits, 45% NTSC Display |
| RAM | 16GB DDR4, 2666 MHz |
| Hard Disk | 512GB PCIe NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | No |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 8GB |
| Audio/Speaker | Two stereo speakers |
| Networking | Intel Wi-Fi 6 AX201 2 x 2 and Bluetooth 5 combo, vPro |
| Webcam | 720p |
| Card Reader | Smartcard reader |
| Battery | 3-Cell Li-Ion & Up to 6 hours backup |
| Keyboard | Spill resistant & Backlit |
| Software | Windows |
| Extra Slot | Nano SIM card |
| Dimensions (W x D x H) | 32.36 x 21.46 x 1.78 cm |
| Product Weight (Kg) | 1.34 Kg |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
HP EliteBook 840 G7 Laptop comes with Intel Core i5 10th generation processor that provides up to 4.20 GHz speed and 6M cache. It includes a 14.1-inch Diagonal FHD display that features Anti-Glare, WLED-Backlit, eDP, 250 nits, 45% NTSC, and supports 4K at 60 Hz via DisplayPort resolutions. This laptop contains 16GB of DDR4 RAM with 2666MHz speed and 512GB PCIe NVMe SSD storage. Overall, this notebook is perfect for programming, graphic designing, and video editing.
Be the first to review
Share your experience with HP EliteBook 840 G7 Core i5 10th Gen 16GB RAM Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★