HP EliteBook 840 G7 Core i5 10th Gen 512GB SSD Touch
-8%
Price in Bangladesh
৳44,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Ultrabook |
| Processor Type | Intel Core i5-10310U 10th Generation |
| Processor Speed | Base Frequency 1.70GHz, Turbo Frequency 4.40GHz, 6MB Intel Smart Cache |
| Screen Size | 14.1" Diagonal FHD, Anti-Glare, WLED-Backlit, eDP, 250 nits, 45% NTSC Touch Display |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 512GB NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
| Audio/Speaker | Bang & Olufsen, dual stereo speakers, 3 multi array microphone |
| Networking | Intel Wi-Fi 6 AX201 2 x 2 and Bluetooth 5 combo, vPro |
| Webcam | 720p HD camera |
| Battery | 3-Cell Li-Ion, 53Wh |
| Keyboard | Backlight |
| Software | Windows |
| Extra Slot | Up to 64GB Memory |
| Dimensions (W x D x H) | 32.36 x 21.46 x 1.78 cm |
| Product Weight (Kg) | 1.33 Kg |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
This HP EliteBook 840 G7 is a fast and light premium business Ultrabook with a 14-inch Full HD IPS touch screen display, a backlit keyboard and a webcam with Face ID support. It is a powered by Intel Core i5 10th generation processor with turbo frequency of 4.40GHz. It has 16GB DDR4 memory with 3200MHz frequency which provides responsive performance for daily tasks. The memory can also be upgraded up to 64GB depending on the workload. It has Intel Wi-Fi 6 AX201 2 x 2 and Bluetooth 5 for network connectivity.
Be the first to review
Share your experience with HP EliteBook 840 G7 Core i5 10th Gen 512GB SSD Touch and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★