HP EliteBook 840 G8 Core i5 11th Gen 16GB RAM
-3%
Price Range in Bangladesh
from
৳38,000
to
৳45,000
across 15 sellers
The lowest price of HP EliteBook 840 G8 in Bangladesh is ৳38,000 only. Buy HP EliteBook 840 G8 at the best price from BDStall. There are currently 15 sellers available. Prices range up to ৳45,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 15 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 4%
৳39,500
৳ 38,000
Mirpur, Dhaka
Save 13%
৳45,000
৳ 38,999
ElephantRoad, Dhaka
Save 20%
৳50,000
৳ 40,000
More sellers
As Computer Technology ✓
৳ 40,000
ElephantRoad, Dhaka
·
1 year ago
Access Electronics ✓
৳ 40,500
ElephantRoad, Dhaka
·
11 months ago
Tm Solution Bd ✓
৳ 41,900
ElephantRoad, Dhaka
·
10 months ago
Rons Tech BD ✓
৳ 42,000
ElephantRoad, Dhaka
·
10 months ago
Baraka IT ✓
৳ 42,000
ElephantRoad, Dhaka
·
10 months ago
Gadget Point ✓
৳ 42,500
Mirpur, Dhaka
·
10 months ago
ROWTECH ✓
৳ 42,999
ElephantRoad, Dhaka
·
11 months ago
ABC COMPUTER TECH ✓
৳ 43,000
Uttara, Dhaka
·
10 months ago
SmartBuy Laptop ✓
৳ 43,000
Panthapath, Dhaka
·
1 year ago
Laptop Core Technology ✓
৳ 43,500
Mirpur, Dhaka
·
11 months ago
Zamans Laptop ✓
৳ 44,000
Mohammadpur, Dhaka
·
11 months ago
Laptop city online shop ✓
৳ 45,000
Paba, Rajshahi
·
1 year ago
📋 HP EliteBook 840 G8 Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Model | ✅ EliteBook 840 G8 |
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 11th Generation |
| Processor Speed | 4.40GHz Turbo Boost Speed, 8MB Cache, Core 4 |
| Screen Size | 14" diagonal FHD display |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 512GB NVME SSD |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | Intel Iris Xe 8GB Graphics |
| Audio/Speaker | Audio by Bang & Olufsen / dual stereo speakers / 3 multi array microphone |
| Networking | Intel AX201 Wi-Fi 6 (2 x 2) & Bluetooth V5 Combo, non-vPro |
| Webcam | HD Webcam (1920 x 1080p) |
| Card Reader | Active SmartCard |
| Battery | 3-Cell 53 WHr Long Life Battery |
| Keyboard | Dual Point spill-resistant Premium Keyboard |
| Software | Windows |
| Extra Slot | Up To 64GB |
| Dimensions (W x D x H) | 12.73 x 8.44 x 0.7 inches |
| Product Weight (Kg) | 1.4Kg |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
HP EliteBook 840 G8 comes with an Intel Core i5 11th generation processor that can clock up to 4.40GHz Turbo Boost speed with an 8MB cache. Also, this EliteBook has a 14" diagonal FHD display with 1920 x 1080p resolution, 16GB RAM, 512GB NVME SSD drive capacity, and an 8GB Intel Iris Xe graphics card. With all these exciting features this laptop can deliver outstanding performance while gaming, programming, or video editing.
Be the first to review
Share your experience with HP EliteBook 840 G8 Core i5 11th Gen 16GB RAM and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★