HP EliteBook 840 G9 Core i7 12th Gen 16GB RAM
Price Range in Bangladesh
from
৳67,000
to
৳75,000
across 3 sellers
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳67,000 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 3 sellers available. Prices range up to ৳75,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 3 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 67,000
ElephantRoad, Dhaka
Save 3%
৳70,000
৳ 68,000
ElephantRoad, Dhaka
৳ 75,000
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7 12th Gen |
| Processor Speed | up to 4.70 GHz, 18M Cache |
| Screen Size | 14" diagonal, WUXGA, IPS, anti-glare, 250 nits |
| RAM | 16GB DDR4 4800 MHz |
| Hard Disk | 512GB PCIe NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | Intel Iris X Graphics |
| Audio/Speaker | Audio by Bang & Olufsen, dual stereo speakers, dual array world-facing microphones |
| Networking | Intel Wi-Fi 6E AX211 (2 x 2) and Bluetooth 5.3 wireless card |
| Webcam | 5 MP camera |
| Battery | HP Long Life 3-cell, 51 Wh Li-ion |
| Keyboard | Spill-resistant, DuraKeys, Optional backlight and Privacy key |
| Software | Windows |
| Extra Slot | Up to 64 GB RAM Supported |
| Dimensions (W x D x H) | 31.56 x 22.4 x 1.92 cm |
| Product Weight (Kg) | Starting at 1.36 Kg |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
HP EliteBook 840 G9 laptop is powered by an Intel Core i7 12th generation powerful processor with a maximum turbo frequency of 4.70 GHz and 12M Cache. The laptop also has 16GB of DDR4 RAM that can be upgraded up to a maximum of 64GB for quick access to smooth multitasking programs. It has Intel Wi-Fi 6E AX211 (2 x 2) and Bluetooth 5.3 wireless card for network connectivity which supports gigabit data rate.
Be the first to review
Share your experience with HP EliteBook 840 G9 Core i7 12th Gen 16GB RAM and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★