HP EliteBook 845 G10 Ryzen 5 Pro 7545U Laptop
-5%
Price Range in Bangladesh
from
৳53,000
to
৳59,000
across 5 sellers
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳53,000 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 5 sellers available. Prices range up to ৳59,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 5 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 5%
৳56,000
৳ 53,000
ElephantRoad, Dhaka
Save 10%
৳60,000
৳ 54,000
ElephantRoad, Dhaka
৳ 55,000
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | AMD Ryzen 5 Pro 7545U |
| Processor Speed | 3.5GHz base clock, up to 4.9GHz boost clock, 16 MB L3 cache, 6 cores, and 12 threads |
| Chipset | AMD Ryzen |
| Screen Size | 14" diagonal WUXGA LED UWVA Anti-Glare, 250 Nits |
| RAM | 16GB DDR5-5200 RAM (1 x 16 GB) |
| Hard Disk | 512GB PCIe 3.0 x4 NVMe Value |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | AMD Radeon Graphics |
| Audio/Speaker | Bang & Olufsen, Dual Stereo Speakers, dual array microphones |
| Networking | Mediatek RZ616 Wi-Fi 6E AIM-T 160 MHz, Bluetooth V5.3 |
| Webcam | Dual Array Microphone 5 MP Camera |
| Card Reader | 1 multi-format SD media card reader |
| Battery | 38Whr, 3 Cell |
| Keyboard | Clickpad Spill-resistant Premium |
| Software | Windows 11 pro |
| Dimensions (W x D x H) | 12.42 x 8.82 x 0.76 inch |
| Product Weight (Kg) | 1.33 Kg |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
HP EliteBook 845 G10 laptop is powered by AMD Ryzen 5 Pro 7545U powerful processor with a maximum turbo frequency of 5.2GHz, 16 MB L3 cache, 8 cores, and 16 threads. It has 16GB DDR5-5200 RAM, providing responsive performance for daily tasks. It also has Mediatek RZ616 Wi-Fi 6E AIM-T and Bluetooth version 5.3 for network connectivity for fast video, chatting, and other office work.
Be the first to review
Share your experience with HP EliteBook 845 G10 Ryzen 5 Pro 7545U Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★