HP EliteBook 845 G7 Ryzen 5 Pro 4650U 16GB RAM
-6%
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳33,500 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 13 sellers available. Prices range up to ৳38,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 13 in Bangladesh
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | AMD Ryzen 5 Pro 4650U |
| Processor Speed | 6 Cores, 12 Threads, 8MB Cache, Max. Boost Clock Up to 4.0GHz |
| Chipset | Ryzen |
| Screen Size | 14″ IPS 1920 x 1080p (Full HD) |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 512GB NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | No |
| Graphics Card | 8GB Graphic Integated with Processor |
| Audio/Speaker | Dolby Advanced Audio Speakers |
| Networking | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, Bluetooth, IEEE 802.11g, NFC, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6), IEEE 802.11n |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Card Reader | Yes |
| Battery | Up to 4 hours of Local Video Playback |
| Keyboard | Backlit |
| Software | Windows 10 |
| Extra Slot | SSD Upgrade |
| Dimensions (W x D x H) | 12.95 x 8.94 x 0.70 inches |
| Product Weight (Kg) | 1.55 Kg |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
HP Review by Bdstall
Enhanced Performance: This HP EliteBook 845 G7 is powered by the Ryzen 5 Pro 4650U processor. The processor delivers exceptional processing power for multitasking. Therefore, users can easily complete their various tasks at the same time without having any slow or lagging problems.
Portability & Design: This laptop features a beautiful design. It is attractive to the eyes & it is very light in weight so that it can be carried while travelling or for business travel.
Long Battery Life: To receive a better battery backup HP EliteBook 845 G7 is an ideal choice due to its powerful battery capacity & faster recharging capabilities. Therefore, users can complete their important tasks without frequent charging.
Advanced Security Features: EliteBook 845 G7 is equipped with enterprise-grade security features such as a fingerprint reader, HP Sure Start & BIOS protection. These features safeguard on user's sensitive data.
Enhanced Collaboration Tools: EliteBook 845 G7's integrated HD webcam, dual-array microphones & noise-canceling technology make the virtual meetings experience more professional.
Be the first to review
Share your experience with HP EliteBook 845 G7 Ryzen 5 Pro 4650U 16GB RAM and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
How would you rate it?