HP EliteBook 850 G6 Core i5 8th Gen 8GB RAM Laptop
Price Range in Bangladesh
from
৳30,500
to
৳31,999
across 2 sellers
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳30,500 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳31,999 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 30,500
Mirpur, Dhaka
Save 12%
৳36,500
৳ 31,999
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 8th Generation |
| Processor Speed | 1.9 GHz base frequency, up to 4.8 GHz, 8MB Cache |
| Chipset | Intel Chipset |
| Screen Size | 15.6 inches Diagonal FHD eDP Anti-Glare WLED-Backlit |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 |
| Audio/Speaker | Integrated Stereo Speakers |
| Networking | Intel Dual Band Wireless-AC 9560 802.11a/b/g/n/ac (2x2) Wi-Fi and Bluetooth 5 Combo |
| Webcam | HD Webcam |
| Card Reader | Yes |
| Battery | Minimum 2 Hours Battery Backup |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Dimensions (W x D x H) | 37.0 x 25.17 x 1.85 cm |
| Product Weight (Kg) | Starting at 1.89Kg |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
This HP EliteBook 850 G6 has an 8th-generation Intel Core i5 processor with a maximum turbo frequency of 4.8 GHz. 8GB of RAM, 256GB of SSD storage, and a 15.6-inch Full HD LED display are all included in the notebook. For wireless connectivity, there is a built-in Intel Dual Band Wireless-AC 9560 802.11a/b/g/n/ac (2 x 2) Wi-Fi and Bluetooth 5 combo. This laptop features a fingerprint scanner that will keep your computer secure at all times.
Be the first to review
Share your experience with HP EliteBook 850 G6 Core i5 8th Gen 8GB RAM Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★