HP EliteBook 850 G6 Core i5 8th Gen Laptop
-11%
Price in Bangladesh
৳33,500
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳33,500 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 12%
৳38,000
৳ 33,500
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 8th Generation |
| Processor Speed | 1.9 GHz base frequency, up to 4.8 GHz, 8MB Cache |
| Screen Size | 15.6 inches diagonal FHD eDP anti-glare WLED-backlit slim |
| RAM | 16GB |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 |
| Audio/Speaker | Integrated Stereo Speakers |
| Networking | Intel Dual Band Wireless-AC 9560 802.11a/b/g/n/ac (2x2) Wi-Fi and Bluetooth 5 Combo, vPro |
| Webcam | 2.1MP HD |
| Battery | HP Long Life 3-cell, 56 Wh Li-ion |
| Keyboard | HP Premium Collaboration Keyboard |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 37.0 x 25.17 x 1.85 cm |
| Product Weight (Kg) | Starting at 1.89 kg |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
HP EliteBook 850 G6 laptop features a 14.5-inch full HD LED display, 16GB RAM, and 256GB SSD storage capacity. This laptop comes with an Intel Core i5 8th generation processor. Intel Dual Band Wireless-AC 9560 802.11a/b/g/n/ac (2 x 2) Wi-Fi and Bluetooth 5 Combo, vPro is included for wireless connectivity. This laptop has a fingerprint scanner function which will keep your laptop safe all the time.
Be the first to review
Share your experience with HP EliteBook 850 G6 Core i5 8th Gen Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★