HP EliteBook 850 G8 Core i5 11th Gen 512GB SSD
-3%
Price Range in Bangladesh
from
৳50,000
to
৳54,000
across 2 sellers
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳50,000 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳54,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 4%
৳52,000
৳ 50,000
ElephantRoad, Dhaka
Save 7%
৳58,000
৳ 54,000
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 1185G7 11th Generation |
| Processor Speed | 2.8 GHz Base frequency, up to 4.7 GHz with Intel Turbo Boost Technology 12 MB cache, 4 cores |
| Screen Size | 15.6 inch Diagonal FHD bent, Anti-Glare UWVA eDP, 250 nits, 45% NTSC |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 512GB NVME M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Graphics 8GB |
| Audio/Speaker | 74dB Integrated Stereo Speaker |
| Networking | Intel Wi-Fi 6 AX201 2 x 2 and Bluetooth 5 combo, vPro |
| Webcam | 720p HD and IR Camera |
| Battery | HP Long Life 3-cell, 56 Wh Li-ion |
| Keyboard | Dual Point with numeric keypad spill-resistant Premium |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 35.94 x 23.67 x 1.90 cm |
| Product Weight (Kg) | Starting at 1.69 Kg |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
The HP EliteBook 850 G8 is a reliable laptop designed to meet the demanding computing needs of small business, office and home users. It is powered by Intel Core i5 1185G7 11th generation processor which will provide responsive performance for daily tasks. This laptop has a 15.6 inch diagonal Full HD display that will provide an immersive viewing experience for creative work. It has 16GB DDR4 and 512GB SSD storage capacity.
Be the first to review
Share your experience with HP EliteBook 850 G8 Core i5 11th Gen 512GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★