HP EliteBook Folio 9470m i5 3rd Gen Business Laptop
-22%
Price in Bangladesh
৳15,500
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳15,500 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 23%
৳20,000
৳ 15,500
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-3337U 3rd Generation |
| Processor Speed | 1.8 GHz, 3MB Cache |
| Chipset | Intel HM77 Express Chipset |
| Screen Size | 14" Diagonal LED-backlit HD 16:9 Widescreen Anti-glare Resolution Screen Display |
| RAM | 8GB |
| Hard Disk | 128GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 4000 |
| Audio/Speaker | Altec Lansing Internal Speakers |
| Networking | 1Mbps Gigabit Ethernet, LAN, USB, Bluetooth, Wi-Fi |
| Webcam | 2.0 MP HD Webcam |
| Card Reader | Realtek Multi Card Reader |
| Battery | 6-cell Lithium-ion Battery |
| Keyboard | Split Resistant Keyboard with Drain |
| Ports | 1 x HDMI Port, 3 x USB Ports |
| Dimensions (W x D x H) | 13.3 x 9.09 x 0.75 inch |
| Product Weight (Kg) | 2.0 Kg |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
The body of the HP Elitebook Folio 9470m 14" business series ultrabook is made of aluminum, and the bottom is made of PC + ABS material. It comes with fingerprint security so you can keep your laptop safe by using your fingerprint the secure the laptop. This laptop features an Intel Core i5-3337U 3rd generation processor, fingerprint security, 14-inch size HD LED screen display, webcam, Gigabit LAN, USB, WiFi, Bluetooth, Card Reader, and 4-cell battery of up to 4 hours of battery backup.
Be the first to review
Share your experience with HP EliteBook Folio 9470m i5 3rd Gen Business Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★