HP EliteBook x360 1040 G6 Core i5 8th Gen Touch Laptop
-14%
Price in Bangladesh
৳36,000
from 1 seller
The lowest price of HP EliteBook 1040 G6 in Bangladesh is ৳36,000 only. Buy HP EliteBook 1040 G6 at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Kamalapur, Dhaka
Save 14%
৳42,000
৳ 36,000
📋 HP EliteBook 1040 G6 Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Model | ✅ EliteBook 1040 G6 |
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 8th Gen |
| Processor Speed | Up to 4.0Ghz, 8 MB Cache and 4 Cores |
| Chipset | Intel Chipset |
| Screen Size | 14" FHD Touch Display |
| RAM | 16GB DDR4, 2133MHz |
| Hard Disk | 256GB M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 620 |
| Audio/Speaker | B & O Premium Stereo Speaker |
| Networking | Wi-Fi 6 & Bluetooth 5 Combo |
| Webcam | FHD Webcam |
| Card Reader | Yes |
| Battery | Up to 4 Hours Battery Backup |
| Keyboard | Spill-Resistant and Backlight Enabled <br>HP Dura Keys - Flint, Opaque |
| Software | Windows |
| Ports | 2 x USB 3.1 Type-C with Thunderbolt Support<br> 2 x USB 3.1 Gen 1 (1 Charging)<br> 1 x HDMI 1.4<br> 1 x AC Power<br> 1 x Headphone / Microphone Combo Jack |
| Extra Slot | 1 x External Nano SIM Slot for WWAN |
| Dimensions (W x D x H) | 12.65 x 8.46 x 0.67 Inch |
| Product Weight (Kg) | 1.18 Kg |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
HP EliteBook x360 1040 G6 laptop contains a 14.0-inch diagonal 4K HDR 400 IPS eDP with PSR bright view WLED-backlit touch screen with 500 nits and 72 percent NTSC for WWAN. It supports dual-channel memory for 16GB and includes memory soldered down DDR4 PC4 SODIMMs with transfer rates up to 2133MHz. It has Intel UHD Graphics 620, which supports Direct X12 (DX12) HD decoding as well as HDMI 1.4b.
Be the first to review
Share your experience with HP EliteBook x360 1040 G6 Core i5 8th Gen Touch Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★