HP Envy 13-Ba1040tu Core i5 11th Gen 13.3" FHD
-31%
Price in Bangladesh
৳46,500
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳46,500 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Uttara, Dhaka
Save 32%
৳68,000
৳ 46,500
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 11th Generation |
| Processor Speed | 8M Cache, 2.40 GHz Up To 4.20 GHz |
| Chipset | Integrated with processor |
| Screen Size | 13.3" diagonal FHD display |
| RAM | 8GB 3200MHz DDR4 RAM |
| Hard Disk | 512GB NVME SSD |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | NA |
| Graphics Card | Intel Iris Xe 8GB Graphics |
| Audio/Speaker | Audio By Bang & Olufsen, Dual Speakers, HP Audio Boost |
| Networking | Intel Wi-Fi 6 AX201 (2x2) |
| Webcam | 720p HD and IR camera |
| Card Reader | Active SmartCard |
| Battery | 3-Cell, 51 Wh Li-Ion Polymer Battery, Up To 10 Hours Battery Life Mixed Usage |
| Keyboard | Spill-Resistant & Optional Backlight |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 30.65 x 19.46 x 1.69 cm |
| Product Weight (Kg) | Starting At 1.31 Kg |
| Series | HP Envy |
📖 Overview
This HP Envy 13-Ba1040tu is a powerful laptop with an 11th Gen Intel Core i5 processor. The laptop includes a 13.3-inch Full HD display and 8GB of RAM. It offers excellent performance for video editing, gaming & heavy tasks. It's 512GB SSD and 8GB RAM ensure fast storage and smooth application performance. It also offers various network options like USB-C, USB-A, and HDMI ports for easier connectivity.
Be the first to review
Share your experience with HP Envy 13-Ba1040tu Core i5 11th Gen 13.3" FHD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★