HP Envy 14-eb0007TX i7 11th Gen NVIDIA 4GB Graphics
Price in Bangladesh
৳69,999
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳69,999 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 69,999
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-1165G7 11th Generation |
| Processor Speed | Up To 4.7GHz, 12MB Cache |
| Screen Size | 14 inch diagonal, WUXGA, Touch, IPS, micro-edge, anti-glare, 400 nits, 100% sRGB |
| RAM | 16GB DDR4 3200MHz |
| Hard Disk | 512GB NVM EXpress Drive |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics 8GB with NVIDIA GTX 1650 Ti Max-Q -4GB DDR6 Dedicated Graphics Card |
| Audio/Speaker | Audio by Bang Olufsen, Dual Speaker |
| Networking | Intel Wi-Fi 6 AX201 2 x 2 and Bluetooth V5 Combo |
| Webcam | HP Wide Vision 720p HD camera |
| Card Reader | 1 x microSD media card reader |
| Battery | 4-Cell, 63.3 Wh Li-ion Polymer |
| Keyboard | LED Backlit |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 31.31 x 22.4 x 1.79 cm |
| Product Weight (Kg) | Starting at 1.49 Kg |
| Series | HP Envy |
📖 Overview
This HP Envy 14-eb0007TX laptop has Intel Iris Xe Graphics 8GB with NVIDIA GTX 1650 Ti Max-Q 4GB DDR6 dedicated graphics Card which provides smooth visuals for photo editing and casual gaming. It has 16GB DDR4 3200MHz which provides responsive performance for everyday tasks. It is a powered by Intel Core i7 11th generation processor. This HP laptop comes with 14 inch diagonal touch display that features WUXGA resolution, IPS panel, micro-edge, anti-glare, and 400nits brightness.
Be the first to review
Share your experience with HP Envy 14-eb0007TX i7 11th Gen NVIDIA 4GB Graphics and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★