HP Envy X360 Convertible Core i7 8th Gen 15.6" Touch
-18%
Price in Bangladesh
৳36,700
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 HP 15m-dr0011dx Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Model | ✅ 15m-dr0011dx |
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel core i7 8th Generation |
| Processor Speed | Base frequency 1.8 GHz |
| Screen Size | 15.6" FHD Touch |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 512GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 |
| Audio/Speaker | Bang & Olufsen, quad speakers, HP Audio Boost |
| Networking | Intel Wi-Fi 6 AX201 (2×2) Bluetooth 5 |
| Battery | 4-cell, 61Wh Li-ion polymer |
| Keyboard | Standard |
| Software | Windows 10 |
| Dimensions (W x D x H) | 14.96 x 9.84 x 0.74 inches |
| Product Weight (Kg) | 1.32 kg |
| Series | HP Envy |
📖 Overview
This HP Envy X360 Convertible laptop is powered by an Intel core i7 8th generation processor that can generate 1.8 GHz speed base frequency. It has a 15.6" FHD Touchscreen display. It has 16GB DDR4 RAM, 512GB SSD, Intel UHD Graphics 620, and a Windows 10 operating system. Moreover, it offers a 4-cell, 61Wh Li-ion polymer battery that ensures a long time charging backup.
Be the first to review
Share your experience with HP Envy X360 Convertible Core i7 8th Gen 15.6" Touch and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★