HP OMEN 16-b0234TX i7 11th Gen NVIDIA 6GB Dedicated
-14%
Price in Bangladesh
৳90,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | 11th Gen Core i7-11800H 11th Generation |
| Processor Speed | 2.30 GHz up to 4.60 GHz, 24MB CPU Cache |
| Screen Size | 16.1-inch FHD 144Hz Refresh Rate Micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 300 nits, 100% sRGB |
| RAM | 16GB DDR4 3200 MHz |
| Hard Disk | 512GB NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB GDDR6 Dedicated |
| Audio/Speaker | Audio by Bang & Olufsen, DTS:X Ultra, HP Audio Boost |
| Networking | Integrated 10/100/1000 GbE LAN Intel Wi-Fi 6 AX201 (2x2) Bluetooth 5 |
| Webcam | HP Wide Vision 720p HD camera |
| Card Reader | 1 x multi-format SD media card reader |
| Battery | 6-cell, Li-ion polymer Battery Capacity 83 Wh Adapter Type 230 W AC power adapter |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Software | Windows |
| Extra Slot | RAM Extra Slot |
| Dimensions (W x D x H) | 36.92 x 24.8 x 2.3 cm |
| Product Weight (Kg) | 2.3 kg |
| Series | HP Omen |
📖 Overview
The HP OMEN 16-b0234TX Gaming Laptop features NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB GDDR6 Dedicated Graphics card that will deliver smooth visuals for basic photo editing and casual gaming. It features a 16.1-inch FHD 144Hz Refresh Rate display that delivers vibrant visuals, providing an immersive viewing experience for entertainment and creative work. It is a powered by Intel Core i7 11th generation processor with turbo frequency of 4.60GHz, and 24MB cache. It has 16GB DDR4 3200 MHz and 512GB NVMe SSD storage capacity.
Be the first to review
Share your experience with HP OMEN 16-b0234TX i7 11th Gen NVIDIA 6GB Dedicated and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★