HP Omen 16 Core i5 11th Gen 4GB Dedicated Graphics
-11%
Price in Bangladesh
৳75,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Gaming |
| Processor Type | Intel Core i5 11th Gen Processor |
| Processor Speed | Up to 4.5 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 6 cores, 12 threads |
| Chipset | i5-11400H |
| Screen Size | 16.1-inch display |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 512GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti 4GB dedicated |
| Audio/Speaker | Audio by Bang & Olufsen, DTS: X Ultra, Dual speakers, HP Audio Boost |
| Networking | Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0 |
| Webcam | HD |
| Battery | 3 to 5 hours of battery life |
| Keyboard | Anti-Ghosting and N-Key Rollover |
| Software | Windows |
| Series | HP Omen |
📖 Overview
The HP Omen RTX 3050 Ti typically refers to a laptop from HP's Omen series that features an NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti graphics card 4Gb dedicated. The Omen series is known for high-performance gaming laptops, and pairing an RTX 3050 Ti with one of these laptops offers a good balance of power for mid-level gaming and creative tasks.
Be the first to review
Share your experience with HP Omen 16 Core i5 11th Gen 4GB Dedicated Graphics and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★