HP Pavilion 14-al132TX Core i5 7th Gen 2GB Dedicated
-16%
Price in Bangladesh
৳25,000
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳25,000 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mohammadpur, Dhaka
Save 17%
৳30,000
৳ 25,000
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Core i5-7200U 7th Generation |
| Processor Speed | Two CPU cores clocked at 2.5 - 3.1 GHz and integrates HyperThreading to work with up to 4 threads at once |
| Chipset | Integrated with Processor |
| Screen Size | 14" with 1366 x 780p (4K Supported) |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB M.2 NVME SSD |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | 6GB Graphics with Dedicated NVIDIA 940MX |
| Audio/Speaker | B&O Play, HP Audio Boost, Dual speakers |
| Networking | Integrated 10/100 BASE-T Ethernet LAN |
| Webcam | 5MP |
| Card Reader | 1 multi-format SD media card reader |
| Battery | 3 hours battery backup, 3-cell, 41Wh Li-ion with 65W AC power adapter |
| Keyboard | Full-size island-style backlit keyboard / HP Imagepad with multi-touch gesture support |
| Dimensions (W x D x H) | 33.86 x 22.43 x 1.95cm |
| Product Weight (Kg) | 1.58Kg |
| Series | HP Pavilion |
📖 Overview
This HP Pavilion 14-al132TX laptop arrives with an intel core i5 7th generation processor, which offers two CPU cores clocked at 2.5-3.1GHz speed. The laptop also includes a 14" 4K supported display, 8GB DDR4 RAM, 256GB M.2 NVME SSD, 6GB dedicated graphics card, dual speakers, 5MP web camera, backlit keyboard, and smart connectivities.
Be the first to review
Share your experience with HP Pavilion 14-al132TX Core i5 7th Gen 2GB Dedicated and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★