HP Pavilion 15-au17TX i5 7th Gen 16GB RAM Laptop
-18%
Price in Bangladesh
৳27,000
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳27,000 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mohammadpur, Dhaka
Save 18%
৳33,000
৳ 27,000
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-7200U 7th Generation |
| Processor Speed | up to 2.50 GHz |
| Chipset | Intel 150 Chipset |
| Screen Size | 15.6" Diagonal HD Bright View LED Backlight |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB M.2 NVME |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | Super Multi DVD Burner |
| Graphics Card | 8GB Graphics with 4GB Dedicated NVIDIA GeForce 940MX |
| Audio/Speaker | B&O PLAY With 2 Speakers |
| Networking | Integrated 10/100 BASE-T Ethernet LAN, 802.11b/g/n 1x1, Bluetooth 4.0 Combo Miracast Compatible |
| Webcam | HD Web Camera |
| Card Reader | 1 Multi-Format SD Media Card Reader |
| Battery | 4.5 Hrs Backup, 4 Cell Li-ion Battery |
| Keyboard | Backlit |
| Software | Windows |
| Ports | 1 x USB 2.0, 1 x RJ-45, 1 x HDMI, 1 x Headphone/Microphone Combo, 2 x USB 3.1 Gen 1 |
| Extra Slot | No |
| Dimensions (W x D x H) | 37.8 x 25.21 x 2.25 cm |
| Product Weight (Kg) | 2.00 kg |
| Series | HP Pavilion |
📖 Overview
HP Pavilion 15-AU171TX laptop has an Intel Core i5 7th generation processor, 16GB DDR4 RAM, 256GBGB SSD storage capacity, NVIDIA GeForce 940MX 4 GB DDR3 dedicated graphics card,15-inch HD display, super multi DVD burner, and HD web camera.
Be the first to review
Share your experience with HP Pavilion 15-au17TX i5 7th Gen 16GB RAM Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★