HP Pavilion 15-eg2109TU Core i5 12th Gen 15.6" Laptop
-33%
Price in Bangladesh
৳60,000
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳60,000 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Akbarshah, Chittagong
Save 33%
৳90,000
৳ 60,000
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-1240P 12th generation |
| Processor Speed | up to 4.40 GHz, 12M Cache |
| Chipset | Intel Integrated SoC |
| Screen Size | 15.6" diagonal, FHD, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 300 nits |
| RAM | 8GB DDR4 3200MHz |
| Hard Disk | 512GB NVME |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Iris X Graphics Graphics |
| Audio/Speaker | Audio by B&O & Dual speakers |
| Networking | Wi-Fi Realtek Wi-Fi 6 (1 x 2), Bluetooth: Bluetooth 5.2 |
| Webcam | HP True Vision 720p HD |
| Battery | 3-cell Li-ion Battery |
| Keyboard | Standard Keyboard |
| Software | Widows11 Pro genuine |
| Product Weight (Kg) | 1.74 Kg |
| Series | HP Pavilion |
📖 Overview
The HP Pavilion 15-eg2109TU laptop uses the latest 12th generation Intel Core i5-1240P processor with a 12MB cache and a maximum speed of 4.4GHz. This laptop comes with a 15.6" diagonal Full HD IPS and Micro-edge display that offers wide-viewing angles and vivid resolution for maximum entertainment viewing experience. It also features a flicker-free screen that can be controlled with DC dimming technology. The laptop has a thermal cooling fan that will stay cool even after long runs.
Be the first to review
Share your experience with HP Pavilion 15-eg2109TU Core i5 12th Gen 15.6" Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★