HP ProBook 430 G7 Core i5 10th Gen 8GB RAM 256GB SSD
-7%
Price Range in Bangladesh
from
৳29,500
to
৳31,000
across 3 sellers
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳29,500 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 3 sellers available. Prices range up to ৳31,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 3 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 8%
৳32,000
৳ 29,500
Mirpur, Dhaka
Save 13%
৳35,000
৳ 30,500
ElephantRoad, Dhaka
Save 6%
৳33,000
৳ 31,000
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-10210U 10th Generation |
| Processor Speed | 6M Cache, up to 4.20 GHz |
| Chipset | Intel Chipset |
| Screen Size | 13.3-inch Full HD LED-Backlit Display |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | No |
| Graphics Card | Integrated Intel UHD Graphics |
| Audio/Speaker | 2 x Integrated Audio Speaker |
| Networking | Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 5.0 |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Card Reader | Multi Card Reader |
| Battery | 4 Cell 51Wh Internal Battery |
| Keyboard | Keybord Light |
| Software | Windows 11 pro |
| Extra Slot | Up to 64GB |
| Dimensions (W x D x H) | 32.60 x 23.40 x 1.98cm |
| Product Weight (Kg) | 1.48Kg |
| Series | HP Probook |
📖 Overview
This HP ProBook 430 G7 comes with a powerful Intel Core i5 10th generation processor that has a 6M Cache and up to 4.20 GHz turbo frequency. It features a 13.3-inch Full HD LED-Backlit Display with a 720p HD Camera so you can easily take clear pictures and videos with this laptop. Also, it has 8GB DDR4 RAM and 256GB NVMe SSD Hard Disk capacity giving super smooth performance.
Be the first to review
Share your experience with HP ProBook 430 G7 Core i5 10th Gen 8GB RAM 256GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★