HP ProBook 430 G8 Core i5 11th 512GB SSD 13.3" FHD
Price in Bangladesh
৳45,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-1135G7 11th Gen |
| Processor Speed | 2.4GHz base clock, up to 4.2 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 4 cores & 8MB L3 cache |
| Chipset | Integrated with processor |
| Screen Size | 13.3" HD IPS Anti-Glare |
| RAM | 16GB DDR4 3200MHz |
| Hard Disk | 512GB NVMe Flash Drive |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics 4GB |
| Networking | Realtek 802.11ac (2x2) WLAN and Bluetooth 5 Combo |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Battery | Up to 12 hours and 45 minutes (UMA graphics, Intel 11th generation CPU, and 3-cell 45Wh battery) |
| Keyboard | HP Premium Keyboard, Spill-resistant, Optional DuraKeys and backlight |
| Dimensions (W x D x H) | 30.68 x 20.83 x 1.30cm |
| Product Weight (Kg) | 1.28Kg |
| Series | HP Probook |
📖 Overview
This HP ProBook 430 G8 laptop uses an Intel Core i5 11th generation processor that can generate 2.4GHz frequency & 4.2GHz with turbo boost technology. Also, the processor contains 4GB Iris Xe built-in graphics. The screen of the laptop appears with a 13.32" HD IPS display. Apart from these the prime features of the laptop are 16GB DDR4 RAM, 512GB NVMe SSD, 720p HD camera, etc.
Be the first to review
Share your experience with HP ProBook 430 G8 Core i5 11th 512GB SSD 13.3" FHD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★