HP ProBook 430 G8 Core i7 11th Gen
-4%
Price Range in Bangladesh
from
৳40,500
to
৳46,500
across 2 sellers
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳40,500 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳46,500 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 5%
৳42,500
৳ 40,500
ElephantRoad, Dhaka
৳ 46,500
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-1165G7 |
| Processor Speed | UpTo 4.7GHz, 12MB Cache |
| Screen Size | 13.3" FHD |
| RAM | 16GB DDR4 3200MHz |
| Hard Disk | 512GB NVM Express Drive |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Iris Xe 8GB |
| Networking | Realtek 802.11a/b/g/n/ac (2x2) Wi-Fi ,Bluetooth |
| Webcam | Yes |
| Battery | 3-cell Lithium Ion |
| Keyboard | Backlight Keyboard |
| Dimensions (W x D x H) | 12.76 x 8.11 x 0.71 inches |
| Series | HP Probook |
📖 Overview
This HP ProBook 430 G8 laptop uses an Intel Core i7 11th generation processor that generate a maximum speed of up to 4.70GHz. Also, the processor contains Intel Iris Xe 8GB graphics. The screen of the laptop appears with a 13.3" HD IPS display. Apart from these the prime features of the laptop are 16GB DDR4 RAM, 512GB NVMe SSD, 720p HD camera, etc.
Be the first to review
Share your experience with HP ProBook 430 G8 Core i7 11th Gen and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★