HP ProBook 435 G7 X360 Ryzen 5 4500U Dual Camera
Price in Bangladesh
৳34,999
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳34,999 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 34,999
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | AMD Ryzen 5-4500U |
| Processor Speed | Up To 4.0GHz, 8MB Cache |
| Screen Size | 13.3" diagonal, FHD, X360, micro-edge, BrightView, 250 nits, 45% NTSC |
| RAM | 16GB DDR4 2666MHz |
| Hard Disk | 256GB Solid State Drive |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | AMD Radeon Vega-8GB |
| Audio/Speaker | HD audio, Dual speakers, Dual array microphone |
| Networking | Realtek 802.11a/b/g/n/ac 2 x 2 Wi-Fi, Bluetooth V5 |
| Webcam | 720p HD WebCam, Dual Camera |
| Card Reader | 1 x microSD Supports SD, SDHC, SDXC |
| Battery | HP Long Life 3-cell, 45Wh Li-ion Battery |
| Keyboard | LED Backlit |
| Software | Windows |
| Ports | 1 x HDMI 1.4b, 1 x SuperSpeed USB Type-C 10Gbps signaling rate, 2 x USB 3.1 Gen 1 (1 Charging), 1 x headphone/microphone combo |
| Extra Slot | PCIe NVMe SSD Supported |
| Dimensions (W x D x H) | 12.15 x 8.78 x 0.71 inch |
| Product Weight (Kg) | 1.45 Kg |
| Other Features | Fingerprint Sensor |
| Series | HP Probook |
📖 Overview
This HP ProBook 435 G7 X360 laptop is a powered by AMD Ryzen 5-4500U powerful processor with turbo frequency of 4.0GHz, and 8MB cache. It has a Dual Camera that can be used for HD resolution videos. This HP ProBook 435 G7 laptop is a 360-degree convertible laptop designed for your hybrid work. It has 16GB DDR4 2666MHz RAM and 256GB Solid State Drive. The HP laptop features fingerprint sensor, HD audio, dual speaker, dual array microphone, and HP Long Life 3-cell, 45Wh Li-ion battery.
Be the first to review
Share your experience with HP ProBook 435 G7 X360 Ryzen 5 4500U Dual Camera and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★