HP ProBook 440 G3 Core i5 6th Gen 8GB RAM Laptop
-15%
Price in Bangladesh
৳18,500
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳18,500 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 16%
৳22,000
৳ 18,500
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-6200U 6th Gen |
| Processor Speed | Base Frequency 2.3 GHz-2.8 GHz |
| Chipset | Intel 150 Chipset |
| Screen Size | 14" HD LED Display |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 128GB SSD + 500GB HDD |
| Disk Type | SSD + HDD |
| Optical Drive | SuperMulti DVD Burner |
| Graphics Card | Intel HD 520 Graphics |
| Audio/Speaker | DTS Studio Sound, Dual Speakers |
| Networking | Integrated 10/100 BASE-T Ethernet LAN, 802.11b/g/n, Bluetooth 4.0 Combo Miracast Compatible |
| Webcam | HP TrueVision HD Webcam with Integrated Digital Microphone |
| Card Reader | Multi-Format SD Media Card Reader |
| Battery | 4 Cell Li-ion Battery, 3-Hours battery Backup |
| Keyboard | Standard |
| Software | Standard |
| Product Weight (Kg) | 1.9 Kg |
| Series | HP Probook |
📖 Overview
HP ProBook 440 G3 laptop has Intel core i5 6th generation processor, 8GB DDR4 RAM, 128GB SSD + 500GB HHD, 14-inch HD LED display, fingerprint security, Intel HD 520 graphics, webcam, gigabit LAN, Bluetooth, wi-fi, card reader, 4 cell battery.
Be the first to review
Share your experience with HP ProBook 440 G3 Core i5 6th Gen 8GB RAM Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★