HP Probook 440 G8 Core i5 11th Gen 16GB RAM 512GB SSD
-18%
Price Range in Bangladesh
from
৳36,500
to
৳42,500
across 2 sellers
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳36,500 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳42,500 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 19%
৳45,000
৳ 36,500
Mirpur, Dhaka
Save 7%
৳45,500
৳ 42,500
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-1135G7 11th Gen |
| Processor Speed | Base Frequency 2.40 GHz up to 4.20 GHz, 8M Cache |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 14" FHD, Narrow Bezel, Anti-Glare, 250 nits, 45% NTSC |
| RAM | 16GB |
| Hard Disk | 512GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics |
| Audio/Speaker | Dual Stereo Speakers, Dual Array Microphone |
| Networking | Intel AX201 Wi-Fi 6 (2 x 2), Bluetooth V5.0,1 x RJ-45 |
| Webcam | HD |
| Card Reader | Multi Card Reader |
| Battery | 3-Cell, 45 Wh Li-ion |
| Keyboard | Spill-Resistant Type |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 32.19 x 21.39 x 1.99 cm |
| Product Weight (Kg) | 1.38 Kg |
| Series | HP Probook |
📖 Overview
This HP ProBook 440 G8 laptop comes with a 14 inches full HD, narrow bezel display. This HP laptop included 16GB DDR4 RAM and 512GB SSD storage capacity. It features an Intel Core i5-1135G7 11th-generation processor with a maximum turbo frequency of 4.20GHz. This laptop has Intel AX201 Wi-Fi 6 (2 x 2), and Bluetooth 5 network connectivity for smooth browsing.
Be the first to review
Share your experience with HP Probook 440 G8 Core i5 11th Gen 16GB RAM 512GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★