HP ProBook 440 G8 Core i5 11th Gen 256GB SSD
-2%
Price Range in Bangladesh
from
৳35,000
to
৳38,999
across 6 sellers
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳35,000 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 6 sellers available. Prices range up to ৳38,999 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 6 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 3%
৳36,000
৳ 35,000
ElephantRoad, Dhaka
Save 17%
৳42,000
৳ 35,000
Barisal Sadar, Barisal
Save 4%
৳37,000
৳ 35,500
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-1135G7 11th Gen |
| Processor Speed | Base Frequency 2.40 GHz up to 4.20 GHz, 8M Cache |
| Chipset | Intel Chipset |
| Screen Size | 14" FHD Narrow Bezel, Anti-Glare |
| RAM | 16GB |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | 4GB Intel UHD Graphics |
| Audio/Speaker | Dual Stereo Speakers, Dual Array Microphone |
| Networking | Intel AX201 Wi-Fi 6 (2 x 2), Bluetooth V5.0,1 x RJ-45 |
| Webcam | HD Camera |
| Card Reader | Yes |
| Battery | 3-Cell, 45Wh Li-ion |
| Keyboard | Spill-Resistant Type |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 32.19 x 21.39 x 1.99 cm |
| Product Weight (Kg) | 1.38Kg |
| Series | HP Probook |
📖 Overview
This HP ProBook 440 G8 laptop has a 14" FHD Narrow Bezel Anti-Glare display. It is powered by an Intel Core i5 11th generation processor that can generate speeds up to 4.20 GHz. Also, it includes features of 16GB DDR4 RAM and 256GB SSD, dual stereo speakers, and dual array microphone. Moreover, It offers a 3-Cell, 45Wh Li-ion battery that provides long time charging backup.
Be the first to review
Share your experience with HP ProBook 440 G8 Core i5 11th Gen 256GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★