HP ProBook 450 G3 Core i3 6th Gen
-15%
Price in Bangladesh
৳18,500
from 1 seller
The lowest price of Hp probook 450 g3 core i3 6th gen in Bangladesh is ৳18,500 only. Buy Hp probook 450 g3 core i3 6th gen at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Banasree, Dhaka
Save 16%
৳22,000
৳ 18,500
📋 Used Laptop Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i3-6100U 6th Gen |
| Processor Speed | 2.30 GHz, 3MB Cache |
| Chipset | Intel 99 Chipset |
| Screen Size | 15.6" Diagonal LED-Backlit HD Anti-Glare 1366 x 768 |
| RAM | 8 GB DDR3 RAM |
| Hard Disk | 256 GB SSD |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | DVD |
| Graphics Card | Intel HD 520 Graphics |
| Audio/Speaker | DTS Sound |
| Networking | Gigabit Ethernet LAN, WiFi |
| Webcam | HD Webcam |
| Card Reader | Multi Card Reader |
| Battery | 4 Cell Li-ion Battery, up to 5 Hours Backup Battery |
| Keyboard | HP Spill-Resistant |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 14.17 x 8.83 x 0.14 inch |
| Product Weight (Kg) | 2.2 Kg |
| Series | HP Probook |
📖 Overview
This HP ProBook 450 G3 run by a high-quality intel core i3 6th gen powerful processor. This laptop features 15.6" diagonal LED-backlit HD display that performs smooth multi-tasking. It also has 8GB DDR3 RAM, 256GB SSD of storage capacity, intel HD 520 graphics, multi card reader, HD webcam and HP spill resistance keyboard. The laptop provides 4 cell li-ion battery that can give backup up to 5 hours.
Be the first to review
Share your experience with HP ProBook 450 G3 Core i3 6th Gen and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★