HP ProBook 635 Aero G7 Ryzen 5 4550U Laptop
-20%
Price Range in Bangladesh
from
৳32,000
to
৳34,000
across 2 sellers
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳32,000 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳34,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 20%
৳40,000
৳ 32,000
ElephantRoad, Dhaka
৳ 34,000
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | AMD Ryzen 5 4550U |
| Processor Speed | 2.3 GHz to 4 GHz / 8 MB Cache |
| Screen Size | 13.3 inch diagonal, FHD, IPS, anti-glare, 1000 nits, 72% NTSC |
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Hard Disk | 256 GB |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | No |
| Graphics Card | 8 GB Share Graphic |
| Audio/Speaker | High Quality Speakers |
| Networking | Realtek 802.11a/b/g/n/ac 2 x 2 Wi-Fi & Bluetooth 5 combo |
| Webcam | 720p HD camera with ThinkShutter |
| Card Reader | Yes |
| Battery | HP Long Life 3-cell, 53 Wh Li-ion |
| Keyboard | HP Premium Keyboard, Spill-resistant, Backlit keyboard |
| Software | Windows 10 |
| Extra Slot | SSD & RAM HDD Upgrade |
| Dimensions (W x D x H) | 30.76 cm x 20.45 cm x 1.92 cm |
| Product Weight (Kg) | 0.99 Kg |
| Series | HP Probook |
📖 Overview
The HP ProBook 635 Aero G7 is a reliable laptop designed to meet the demanding computing needs of office, video editing, programming and home users. It is a powered by AMD Ryzen 5 4550U processor with 8 GB share graphic. The laptop comes with 13.3 inch diagonal display that features FHD resolution, IPS type panel, anti-glare, 1000 nits, and 72% NTSC. It has 16 GB DDR4 RAM and 256 GB SSD.
Be the first to review
Share your experience with HP ProBook 635 Aero G7 Ryzen 5 4550U Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★