HP ProBook 640 G2 Core i5 6th Gen 8GB RAM 256GB SSD
-18%
Price in Bangladesh
৳18,000
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳18,000 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 18%
৳22,000
৳ 18,000
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-6300u 6th Generation |
| Processor Speed | Base Frequency 2.4 GHz Turbo 3.0 GHz |
| Screen Size | 14 Inch diagonal LED Backlight FHD anti-glare (1920 x 1080) |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | Yes |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 520 |
| Audio/Speaker | HD Audio with DTS Sound+ |
| Networking | 802.11 b/g/n Wi-Fi Standard, Bluetooth V4.0, Ethernet |
| Webcam | 2MP HD WebCam |
| Battery | HP 3-Cell Long Life Prismatic 48WHr |
| Keyboard | Standard |
| Software | Windows |
| Product Weight (Kg) | 1.95 kg |
| Series | HP Probook |
📖 Overview
This HP ProBook 640 G2 comes with a powerful Intel Core i5-6300U 6th generation processor that has a base frequency of 2.4 GHz Turbo 3.0 GHz. Also, it features a 14 Inch diagonal LED Backlight FHD anti-glare display with a resolution of 1920 x 1080 pixel, 8GB DDR4 RAM, 256GB SSD, Intel HD graphics 520, HD audio with DTS sound+, 802.11 b/g/n Wi-Fi standard, Bluetooth V4.0, ethernet, 2MP HD web cam, HP 3-cell long life prismatic 48WHr, and has a standard keyboard.
Be the first to review
Share your experience with HP ProBook 640 G2 Core i5 6th Gen 8GB RAM 256GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★