HP ProBook 640 G3 Core i5 7th Gen Laptop
-9%
Price in Bangladesh
৳19,990
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳19,990 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 9%
৳21,990
৳ 19,990
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-7200U 7th Generation |
| Processor Speed | 3M Cache, up to 3.10 GHz |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 14 inch diagonal LED-backlit HD SVA eDP Anti-glare Slim 45% CG 220 nits |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256 GB |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | Yes |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 620 |
| Audio/Speaker | 2 x Integrated audio speakers |
| Networking | Intel Dual Band Wireless-AC 7265 802.11a/b/g/n/ac 2 x 2 Wi-Fi and Bluetooth 4.2 Combo |
| Webcam | 720p HD webcam |
| Card Reader | Yes, SD, SDHC, and SDXC supported |
| Battery | HP 3-Cell, 48 WHr Long Life Prismatic |
| Keyboard | Backlight |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | Starting at 1.95 kg |
| Product Weight (Kg) | 34.01 x 23.70 x 2.69 cm |
| Series | HP Probook |
📖 Overview
HP ProBook 640 G3 laptop comes with 14 inch diagonal display that features LED-backlit HD SVA eDP, anti-glare slim 45% CG 220 nits brightness. This laptop include 8GB DDR4 RAM and 256GB SSD storage capacity. It is a powered Intel Core i5 7th generation processor with Intel HD graphics 620. This laptop has HP 3-Cell, 48 WHr battery which will provide more than 4 Hours of backup.
Be the first to review
Share your experience with HP ProBook 640 G3 Core i5 7th Gen Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★