HP ProBook 640 G5 Core i5 8th Gen 8GB RAM 256GB SSD
-16%
Price in Bangladesh
৳25,000
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳25,000 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mohammadpur, Dhaka
Save 17%
৳30,000
৳ 25,000
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 8th Gen |
| Processor Speed | 1.6 GHz Base Frequency Up to 3.4 GHz |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 14 inch Diagonal HD SVA eDP Anti-Glare LED screen |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | 4 GB Share Graphic |
| Audio/Speaker | Audio by Bang and Olufsen Dual speakers |
| Networking | Intel Dual Band Wireless-AC 9560 802.11ac 2 x 2 Wi-Fi and Bluetooth 5 Combo |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Battery | HP 3-cell Long Life (48 WHr) Li-ion |
| Keyboard | HP Advanced Keyboard with Numeric Keypad |
| Software | Windows 10 |
| Dimensions (W x D x H) | 37.72 x 25.70 x 2.41 cm |
| Product Weight (Kg) | 1.73 Kg |
| Series | HP Probook |
📖 Overview
This HP ProBook 640 G5 comes with Intel Core i5 8th generation processor with 1.6 GHz base frequency, and up to 3.4 GHz with turbo boost technology. It has a 14 inch Diagonal HD SVA eDP Anti-Glare LED screen with 720p HD camera. Also, this HP ProBook 640 G5 features 8GB DDR4 RAM, 256GB SSD hard disk and has Olufsen Dual speakers for greater experience.
Be the first to review
Share your experience with HP ProBook 640 G5 Core i5 8th Gen 8GB RAM 256GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★