HP ProBook 650 G8 Core i5 11th Gen Laptop
-12%
Price in Bangladesh
৳48,000
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳48,000 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Kamalapur, Dhaka
Save 13%
৳55,000
৳ 48,000
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-1145G7 |
| Processor Speed | 2.6GHz base, up to 4.4GHz turbo, 4 cores, 8 threads, 8MB cache |
| Screen Size | 15.6" FHD IPS, 250 nits, 45% NTSC, anti-glare Display |
| RAM | 16GB DDR4, 3200MHz, 1 x 8GB (single-channel), upgradable to 64GB (dual-channel) |
| Hard Disk | 512GB NVMe PCIe Gen3 x4, M.2 2280 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics, shared system memory |
| Audio/Speaker | Dual stereo speakers, dual array digital microphones, HD Audio, HP Audio Boost |
| Networking | Intel Wi-Fi 6 AX201 (2×2), Bluetooth 5.0, Realtek RTL8111HSH-CG Gigabit Ethernet |
| Webcam | 720p HD webcam with privacy shutter |
| Card Reader | Smart Card reader |
| Battery | 3-cell, 45 Wh Li-ion polymer, up to 5 hours battery life, HP Fast Charge (50% in 30 minutes) |
| Keyboard | Spill-resistant keyboard, optional backlit keyboard, clickpad with multi-touch gesture support |
| Software | Default OS |
| Dimensions (W x D x H) | 35.94 x 23.39 x 1.99cm |
| Product Weight (Kg) | 1.74Kg |
| Series | HP Probook |
📖 Overview
This HP ProBook 650 G8 laptop arrives with a Core i5 11th Gen processor that can generate 2.6GHz base, up to 4.4GHz turbo speed. In addition, this laptop includes a 15.6" FHD display, 16GB DDR4 RAM, 512GB NVMe SSD, Intel Iris Xe Graphics, several connectivity ports, 3-cell, 45 Wh Li-ion polymer that ensures up to 5 hours battery life.
Be the first to review
Share your experience with HP ProBook 650 G8 Core i5 11th Gen Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★