HP Victus Gaming 16-s0010AX AMD Ryzen 7-7840HS
Price in Bangladesh
৳125,000
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳125,000 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 125,000
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | AMD Ryzen 7-7840HS 7th Gen |
| Processor Speed | Up to 5.10GHz, 16MB Cache |
| Screen Size | 16" FHD (1920 x 1080p) 144Hz |
| RAM | 16GB DDR5 5600MHz |
| Hard Disk | 1TB NVM Express Drive |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | AMD Radeon Graphics- 8GB with Dedicated NVIDIA RTX 4060- 8GB |
| Audio/Speaker | Audio by B&O; Dual speakers; HP Audio Boost |
| Networking | Integrated 10/100/1000 GbE LAN, MediaTek Wi-Fi 6E MT7922 2 x 2 and Bluetooth V5.3 wireless card |
| Webcam | HP True Vision 1080p FHD camera |
| Battery | 4-Cell, 70Wh Li-ion polymer |
| Keyboard | LED Backlit Available |
| Software | Windows |
| Series | Others |
📖 Overview
This HP Victus Gaming 16-s0010AX comes with a powerful AMD Ryzen 7-7840HS 7th generation processor with a processor speed up to 5.10GHz and 16MB cache. With its 16-inch 144Hz FHD display, it gives a maximum resolution of 1920 x 1080p. Also, it has a 16GB DDR5 5600MHz RAM, 1TB NVM Express Drive SSD Hard Disk storage capacity, and has an NVIDIA RTX 4060 8GB dedicated graphics, which gives a super smooth performance.
Be the first to review
Share your experience with HP Victus Gaming 16-s0010AX AMD Ryzen 7-7840HS and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★