HP Victus Gaming 16-s1118AX AMD Ryzen 7-8845HS
Price in Bangladesh
৳129,999
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳129,999 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 129,999
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | AMD Ryzen 7-8845HS 8th Gen |
| Processor Speed | Up To 5.10GHz, 16MB Cache |
| Screen Size | 16" FHD (1920 x 1080p) 165Hz |
| RAM | 16GB DDR5 5600MHz |
| Hard Disk | 1TB NVM Express Drive |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | AMD Radeon 780M-8GB with Dedicated NVIDIA RTX 4060 - 8GB |
| Networking | MediaTek Wi-Fi 6E MT7922 (2x2) and Bluetooth 5.3 wireless card |
| Webcam | HP True Vision 1080p FHD IR camera |
| Battery | 4-cell, 70 Wh Li-ion polymer |
| Keyboard | LED Backlit Available |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 36.9 x 25.94 x 2.29 cm (front)<br>36.9 x 25.94 x 2.39 cm (rear) |
| Product Weight (Kg) | 2.33 kg |
| Series | Others |
📖 Overview
This HP Victus Gaming 16-s1118AX comes with a powerful AMD Ryzen 7-8845HS processor that has a processor speed up to 5.10GHz and 16MB Cache. It has a 16" 165Hz FHD display, and 1920 x 1080p maximum resolution. Moreover, it comes with a 16GB DDR5 5600MHz RAM, 1TB NVM Express Drive SSD Hard Disk, and NVIDIA RTX 4060 - 8GB dedicated graphics, making it a perfect choice for gaming or heavy work like programming.
Be the first to review
Share your experience with HP Victus Gaming 16-s1118AX AMD Ryzen 7-8845HS and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★