HP ZBook 14U G6 Core i5 8th Gen 256GB SSD Laptop
Price Range in Bangladesh
from
৳30,000
to
৳31,500
across 3 sellers
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳30,000 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 3 sellers available. Prices range up to ৳31,500 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 3 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 30,000
ElephantRoad, Dhaka
Save 10%
৳35,000
৳ 31,500
Mirpur, Dhaka
Save 7%
৳34,000
৳ 31,500
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-8250U 8th Generation |
| Processor Speed | Base Speed 1.6 GHz, Boost up to 3.4 GHz, 8MB Cache |
| Chipset | Chipset integrated with processor |
| Screen Size | 14" diagonal FHD IPS eDP Anti-Glare LED-Backlit |
| RAM | 8GB DDR4 2400MHz |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 |
| Audio/Speaker | Bang & Olufsen Audio, Duel Stereo Speaker |
| Networking | Intel Dual Band Wireless-AC 9560 802.11ac (2x2) Wi-Fi and Bluetooth 5 Combo, vPro |
| Webcam | 720p HD webcam with IR |
| Card Reader | Integrated Smart Card Reader |
| Battery | 3-Cell 46 Whr |
| Keyboard | HP Collaboration Keyboard Spill-Resistant |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 326.0 x 234.3 x 17.9 mm |
| Product Weight (Kg) | 1.48 Kg |
| Series | HP ZBook |
📖 Overview
HP ZBook 14U G6 laptop is powered by an Intel Core i5 8th generation powerful generation processor with a maximum frequency of 4.4 GHz and 12MB L3 cache. It has a 14-inch diagonal display that features an IPS-type panel, anti-glare backlit, FHD resolution, and 250 nits brightness. Moreover, it comes with 8GB DDR4 2400MHz RAM and 256GB SSD.
Be the first to review
Share your experience with HP ZBook 14U G6 Core i5 8th Gen 256GB SSD Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★