HP ZBook 14u G6 Core i7 8th Gen 256GB SSD
Price in Bangladesh
৳35,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-8565U 8th Generation |
| Processor Speed | 1.80 GHz, Max Turbo Frequency 4.60 GHz, 8MB Cache |
| Chipset | Integrated with processor |
| Screen Size | 14" FHD IPS Display |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Ultra HD-8GB Graphics with Radeon Pro WX3200 2GB Dedicated |
| Audio/Speaker | Bang & Olufsen Audio, Duel Stereo Speaker |
| Networking | Intel Dual Band Wireless-AC 9560 802.11ac (2 x 2) Wi-Fi and Bluetooth 5 Combo, vPro |
| Webcam | 720p HD Webcam |
| Card Reader | Integrated Smart Card Reader |
| Battery | 2-Cell Li-Ion |
| Keyboard | HP Collaboration Keyboard Spill-Resistant |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 326.0 x 234.3 x 17.9 mm |
| Product Weight (Kg) | 1.48 Kg |
| Series | HP ZBook |
📖 Overview
HP Zbook 14u G6 laptop comes with an Intel Core i7 8th generation processor with a turbo frequency of 4.60 GHz, and an 8MB Cache. It has a 16GB DDR4 RAM and 256GB SSD. The laptop has Intel Dual Band Wireless-AC 9560 802.11ac (2 x 2) Wi-Fi and Bluetooth 5 Combo networking connectivity. It has 4 cell battery that will provide 4 hours of backup.
Be the first to review
Share your experience with HP ZBook 14u G6 Core i7 8th Gen 256GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★