HP ZBook 14U G6 Core i7 8th Gen 512GB SSD Touch
-11%
Price in Bangladesh
৳40,000
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳40,000 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Kamalapur, Dhaka
Save 11%
৳45,000
৳ 40,000
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Gaming |
| Processor Type | Core i7-8565U 8th Generation |
| Processor Speed | Base Frequency 1.80 GHz, Max Turbo Frequency 4.60 GHz, 8MB Cache |
| Chipset | Integrated with processor |
| Screen Size | 14 inch diagonal UHD IPS eDP + PSR anti-glare, 100% sRGB at 400 nits Touch |
| RAM | 16GB DDR4 2400MHz |
| Hard Disk | 512GB NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Ultra HD-8GB Graphics with Radeon Pro WX3200 4GB Dedicated |
| Audio/Speaker | Bang & Olufsen Audio, Duel Stereo Speaker |
| Networking | Intel Dual Band Wireless-AC 9560 802.11ac 2 x 2 Wi-Fi and Bluetooth 5 Combo, vPro |
| Webcam | 720p HD Webcam |
| Card Reader | Integrated Smart Card Reader |
| Battery | 2-Cell Li-Ion |
| Keyboard | LED Backlit |
| Software | Default OS |
| Dimensions (W x D x H) | 326.0 x 234.3 x 17.9 mm |
| Product Weight (Kg) | 1.48 Kg |
| Series | HP ZBook |
📖 Overview
This HP ZBook 14U G6 Mobile Workstation laptop features an Intel Core i7 8th generation processor with a maximum turbo frequency of 4.60 GHz. This HP laptop has 16GB DDR4 2400MHz RAM and 512GB NVM SSD storage capacity. The HP ZBook laptop has a 14" 4K IPS, 400 nits, 72% NTSC, touch screen with anti-glare HP Sure View Privacy Screen, and a small bezel.
Be the first to review
Share your experience with HP ZBook 14U G6 Core i7 8th Gen 512GB SSD Touch and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★