HP ZBook 15U G5 Core i7 8th Gen 1TB SSD Laptop
-5%
Price in Bangladesh
৳55,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7 8th gen |
| Processor Speed | 1.90 upto 2.11 GHz |
| Chipset | intel |
| Screen Size | 15.6 inch Full HD |
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Hard Disk | 1TB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Built-in 8GB Graphics |
| Audio/Speaker | Dual Stereo Speakers |
| Networking | Intel Dual Band Wireless-AC 9560 802.11ac (2x2) Wi-Fi and Bluetooth 5 Combo, Pro |
| Webcam | 720p HD webcam |
| Card Reader | Smart card reader |
| Battery | HP Long Life 3-Cell 56 Wh Li-ion polymer |
| Keyboard | Full-Size Island-Style Backlit Keyboard with Numeric Keypad |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 37.08 x 25.1 x 1.86cm |
| Product Weight (Kg) | 1.77 Kg |
| Series | HP ZBook |
📖 Overview
HP ZBook 15U G5 workstation comes with 16GB DDR4 RAM and 1TB NVME SSD storage capacity. The HP laptop is powered by an Intel Core i7 8th generation processor with a turbo frequency of 4.20 GHz and 8M cache. This workstation can be used for freelancing, programming, video editing, and other tasks and provides a long battery backup for convenient work.
Be the first to review
Share your experience with HP ZBook 15U G5 Core i7 8th Gen 1TB SSD Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★