HP ZBook 15U G6 Core i7 8th Gen 16GB RAM 512GB SSD
-1%
Price Range in Bangladesh
from
৳39,500
to
৳49,000
across 2 sellers
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳39,500 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳49,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 1%
৳40,000
৳ 39,500
Mirpur, Dhaka
Save 13%
৳56,000
৳ 49,000
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-8650U 8th Gen |
| Processor Speed | 8M Cache, up to 4.20GHz |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 15.6" Full HD Screen Display |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 512GB M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Built-in 8GB + Dedicated 4GB |
| Audio/Speaker | Dual Stereo Speakers |
| Networking | Wi-Fi 6, Bluetooth, LAN |
| Webcam | 720p HD Webcam |
| Card Reader | Integrated smart card reader |
| Battery | 56Wh |
| Keyboard | Light |
| Software | Windows 10 |
| Extra Slot | SSD & Ram Upgrade |
| Dimensions (W x D x H) | 37.08 x 25.1 x 1.86cm |
| Product Weight (Kg) | 1.77Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
The HP ZBook 15U G6 laptop has a storage capacity of 16GB DDR4 RAM and 512GB NVMe SSD. It uses an Intel Core i7 8th gen processor with a turbo frequency of 4.20 GHz and an 8M Cache. This laptop is perfect for freelancing, programming, video editing, and other tasks, and has a long-lasting battery life.
Be the first to review
Share your experience with HP ZBook 15U G6 Core i7 8th Gen 16GB RAM 512GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★